Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı

NURİ ERCAN TORTOP

17 Şubat 1963 tarihinde Isparta’da doğmuştur. Eskişehir  Adalet İlkokulunda ilk öğrenimini tamamladıktan sonra Eskişehir Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. 1981-85 yılları arasında yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Fakültesinde tamamladı.

1985 yılında Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nda Hazine Kontrolörü olarak memuriyet görevine başladı. 1989-92 yılları arasında ABD Maryland Üniversitesinde Uluslararası-İşletme finansman konularında Master derecesini aldı. 1996-99 yılları arasında T.C. Seul Büyükelçiliği’nde Ekonomi Müşaviri olarak görev yaptı ve Kore modeli kalkınma ekonomisinin işleyişi hakkında bilgi ve deneyim kazandı. 2000 yılına kadar Hazine Kontrolörlüğü görevine devam etti. Bu dönemde, Hazine garantisi ile gerçekleştirilen YİD modelli İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin Yuvacık İçme Suyu Arıtma ve İsale Hatları Projesinin finansman ve işletme sorunları konularında araştırma ve incelemelerde bulundu.

2000-02 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Türkiye İş Kurumu’nda (İŞKUR) Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Bu süre içinde İşsizlik Sigortası Fonu’nun ilk kuruluş çalışmalarını yönetti ve İŞKUR’un Avrupa Birliği fonlarından sağladığı işgücü hibe fonlarının yönetim yapısını oluşturdu.

2002 yılında AB fonlarının ülkemizde yerinden yönetimini gerçekleştirmek üzere Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Sekreterliği bünyesinde kurulan Merkezi Finans ve İhale Birimi’nin kurucu başkanlığı’nı üstlendi ve yerinden yönetim sisteminin AB Komisyonu nezdine akreditesini gerçekleştirdi. Bu yapıyla ülkemiz tam adaylık öncesi AB mali fonlarına dolaysız ulaşım imkanına sahip oldu.

2006-07 yılları arasında Hazine Başkontrolörlüğü görevine devam etti. Bu dönemde, ülkemizde gerçekleştirilmeye başlanan altın madenciliği faaliyetlerine ilişkin inceleme, araştırma ve soruşturmalar yaptı.

2007 yılında AB’nin çevre fonlarından belediyelerimizin altyapı yatırımlarının  projelendirilmesi ve finansman ihtiyaçlarının hibe yoluyla  karşılanması amacıyla  Çevre ve Orman Bakanlığı bünyesinde kurulan Koordinasyon ve Uygulama Merkezinin kuruculuğunu üstlendi. Bu dönemde İl ve ilçe belediyelerini kapsayan 40 kadar kurumun katı atık, atıksu, içmesuyu, kanalizasyon ve su dağıtım şebekelerini kapsayan 800 Milyon Avro yatırımlı projelerin hazırlanması ve Birimin AB Komisyonu nezdinde akredite edilmesi faaliyetlerini yürüttü.

2010 yılında yeni kurulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığında Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanı olarak görev yaptı ve bu dönemde yaklaşık maliyeti 200 Milyon Avro tutarında belediye altyapı yatırım projelerinin ihale işlemlerini sonuçlandırdı ve AB’nin çevre alanında sağladığı hibe fonlarla finanse edilen projelerin fiziki yatırım çalışmalarını koordine etti.

2013-2017 yılları arasında İrlanda Merkezli Çokuluslu Mühendislik kuruluşunun Türkiye Müdürlüğünü üstlendi. Halen proje ve finansman konularında serbest danışmanlık yapmaktadır.

ercantortop.com

 

Ercan TORTOP’un İstikbal Gazetesi Röportajı

İstikbal Gazetesi Linki

Ercan Tortop’un röportajına buradan ulaşabilirsiniz

image_pdfimage_print
Facebooktwittermail